فناوری

تکنولوژی تا ۲۰۳۰

تکنولوژی تا ۲۰۳۰

دهه ۲۰۲۰ میلادی تقریبا همه ما در زندگی هوشمند غرق خواهیم شد و ماشین های هوشمند، دستیارهای هوشمند، گجت های پوشیدنی و قابل حمل ما را احاطه میکنند و جزئی جدا نشدنی از زندگی ما خواهند شد. با هم در جابوگرام ژورنال نگاهی به دست آورد هایی که انسان تا سال ۲۰۳۰ خواهد داشت بیندازیم.

باتری

با ورود به دهه جدید میلادی به اواخر عمر باتری های لیتیوم یونی رسیده ایم زندگی امروز تشنه انرژی بیشتر است و ظرفیت های فعلی به هیچ وجه جوابگوی نیازها نیستند. خودروهای برقی و گجت های پوشیدنی به سرعت در حال فراگیرتر شدن هستند و گوشی های هوشمند هر روز وظایف بیشتری را به عهده میگیرند نسل بعدی باتری ها باید نوید پیشرفت چند برابری را بدهند.

در ابتدای صف باتری های گرافنی ایستاده اند که مراحل تست و آزمایش آنها در مراحل پایانی خود به سر میبرند به احتمال زیاد این باتری ها در سال ۲۰۲۱ وارد بازار میشوند و ابتدا در گجت های هوشمند قابل حمل استفاده خواهند شد. این تکنولوژی برای نسخه های اولیه خود سرعت شارژ ۵ برابری را بدون افزایش دما و افزایش %۴۵ ظرفیت را هدف گرفته که قابل توجه هست. همچنین میانگین عمر مفید باتری نیز افزایش خواهد داشت.

در سال ۲۰۱۳ محققان دانشگاه ایلینوی خبر از ساخت باتری هایی با ۲۰۰۰ برابر قدرت بیشتر و ۱۰۰۰ برابر سرعت شارژ بیشتر دادند که بر اساس لیتیوم یون توسعه یافته بودند. معمولا مراحل گذر یک فناوری از آزمایشگاه به تجاری سازی زمان بر بوده اما موسسه های زیادی در حال تحقیق و توسعه در حوزه باتری هستند تا بتوانیم تا اواخر دهه ۲۰ میلادی شاهد جهش دیگری نیز باشیم.

۵G

اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی بود که اولین گجت ها با تکنولوژی ۵G عرضه شدند، رشد این شبکه ۳ برابر سریع تر از نسل های گذشته است و تا پایان سال ۲۰۲۰ کاربران آن به ۹۱ میلیون نفر در سراسر جهان خواهد رسید که خیزی بزرگ برای تکنولوژی نو ظهور است و در ۵ سال به ۱٫۵ میلیارد کاربر دست میابد. حداکثر سرعت این نسل تا ۰۱ گیگابیت بر ثانیه افزایش خواهد یافت و تاخیر آن نیز تا ۱ میلی ثانیه قابل کاهش خواهد بود.

اینترنت 5gاهدافی که با ۵G محقق میشوند عبارتند از:

  1. استریم ویدیوهای ۴K و ۸K
  2. نامحدود واقعی
  3. خودروهای خودران
  4. استریم بازی های گوناگون
  5. اتصال همزمان دستگاه های بیشتر تا ۱۰۰ برابر
  6. نفوذ بیشتر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده با کیفیت بالاتر
  7. خانه های هوشمند

۶G

طبق گزارشی که سامسونگ منتشر کرده فرایند تجاری سازی ۶G تا سال ۲۰۲۸ تکمیل میشود و استفاده گسترده از آن تا سال ۲۰۳۰ محقق میشود. حداکثر سرعت برای این نسل حداکثر ۱۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه است که ۵۰ برابر سریع تر از ۵G است و تاخیر در آن به ۱۰۰ میکروثانیه میرسد که ۱۰ برابر کمتر از شبکه ۵G است.

تکنولوژی هایی که نیاز به سرعت فراتر از ۵G دارند تعاملی نزدیک به واقعیت را برآورده خواهند کرد که همگی این ها کم رنگ شدن بیشتر مرز بین خیال و واقعیت را به دنبال دارد.

  1. VR و AR را با حواس پنج گانه تصور کنید
  2. گشت گذار آزادانه در هنگام تماشای فیلم
  3. بازی هایی با تکنولوژی تخیلی فول داو

VR و AR

امروز نفوذ VR در میان مردم بسیار کم است دستگاه های مجهز به این فناوری قیمت بالایی دارند و در صورت تهیه نیز قدرت پردازش بالایی را لازم دارند علاوه بر این ها محدودیت های فیزیکی و سخت افزاری زیادی دارند، رزولوشن میانگین این سیستم ها در حال حاضر ۱۰۸۰P است که با نصف شدن برای دو چشم انسان بسیار کاهش می یابد همچنین در این صفحه نمایش ها لزوم وجود نرخ فریم بالاتر از ۶۰fps بیشتر از بیش احساس میشود، نمونه های با رزولوشن بالاتر نیز وزن بالایی دارند.

انتظار میرود در چند سال آینده کیفیت نمایشگر در هدست های واقعیت مجازی به ۸k برسد تا دیگر با مشکل پایین بودن DPI و دیده شدن پیکسل های صفحه نمایش مواجه نباشیم، افزایش فریم ریت نیز به روان تر شدن تصویر کمک بسیاری خواهد کرد.

زاویه دید به ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه افزایش پیدا میکند تا محدوده دید انسان را کامل در بر بگیرد و اتصالات سیمی حذف میشوند تا محدودیت های جابجایی حذف بشنود همچنین تولید محتوای بیشتر متناسب به فراگیرتر شدن هرچه بیشتر آن کمک میکند.

AR با ورود عینک های هوشمند به تکنولوژی رایج بین مردم تبدیل خواهد شد و جزئی جدا نشدنی از زندگی در آینده خواهند بود اما بالاخره انتظار میرود هر دو تکنولوژی AR و VR با یکدیگر ادغام شوند.

اما چقدر در تلاش برای تحقق رویاهایمان به واقعیت موفق خواهیم بود؟ آیا میتوانیم شاهد ظهور تکنولوژی فول دایو تا پایان دهه ی ۲۰ میلادی باشیم؟
در این تکنولوژی که ظهور آن را در انیمیشن های ژاپنی دیده ایم علاوه بر حس شنوایی و دیداری بقیه حواس پنجگانه نیز درگیر خواهند بود و امکان غوطه وری کامل در واقعیت مجازی را میدهند، تلاش های آزمایشگاهی برای خواندن تصمیمات گرفته شده در مغز انسان بدون بیان کردن آنها با موفقیت هایی همراه بوده اند و در حال پیشرفت هستنند که به کنترل کردن امکانات بدون اعمال فیزیکی منجر خواهند شد. اما هنوز چالش های قدرت پردازشی عظیم و انتقال داده ها به مغز به قوت وجود دارند.

ارزهای دیجیتال

هر روز ارزهای دیجیتال محبوبیت بیشتری پیدا میکند و سهم آن ها در تراکنش ها و معادلات افزایش میابد، اما سیاست های دولت ها در سرتاسر جهان نشان میدهد که آنها روی خوشی به برهم خوردن توازن مالی نشان نمیدهند همین مسئله باعث به وجود آمدن استیبل کوین ها شد که زیر مجموعه ای از رمز ارز ها هستند.
استیبل کوین ها با ارزهای حقیقی مانند دلار پشتیبانی میشوند پس از لحاظ توازن مشکلی برای سیاست های مالی کشورها ندارند و میتوانند در آینده جایگزین پول های حقیقی شوند.
بستر ارزهای رمز پایه بلاک چین یا زنجیره بلوکی نیز در مسیر پیشرفت قرار دارد، شبکه غیر متمرکزی که با فناوری های گوناگون در حال ادغام شدن است و با ذخیره دادها در سرتاسر شبکه مشکلات شبکه متمرکز را حذف کرده و کمک زیادی نیز به تحول اینترنت اشیا خواهد کرد.

بلاک چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *