فیلم و سریال

فیلم هایی براساس واقعیت تماشا کنیم

شاید یکی از بهترین آثار ها در هر ژانری مربوط به فیلم هایی است که بر اساس واقعیت ساخته می شوند، کمتر کسی پیدا میشود که از این نوع فیلم ها ابراز نارضایتی بکند و به طرز عجیبی این فیلم ها خوب از آب در می آیند بجز بخش اندکی که با اطلاعات کمی از واقعیت داستان دست به ساخت فیلمی با ابهامات فراوان می کنند و آخر فیلم را باز می گذارند چون در واقعیت کسی دقیقا نمی داند در آخر چه شد؟! ما در این مقاله قصد نداریم یک مشت از این فیلم های پر مبهم تحویل شما بدهیم بلکه در طی مدت نه چندان دور فیلم هایی را که بنده خودم شخصا تجربه دیدن آنها را داشتم و تحت تاثیر قرار گرفتم رو در یک لیست نه تایی به شما معرفی می کنیم.

 

این دسته از فیلم ها رو می توان در دسته فیلم های تاثیر گذار هم قرار داد چون واقعا در آخر شما رو متحول می کنند. ولی داستان چیه؟ من از خودم بار ها پرسیدم چرا هر فیلمی که بر اساس واقعیت ساخته میشه اینقدر زیبا هست؟ این فیلم ها اکثرا از اون دسته فیلم هایی نیستن که جلوه های ویژه داشته باشن ولی با این حال مخاطب خاصی هم ندارن، بلکه همه مخاطب این نوع فیلم ها هستن. شاید بخاطر این عالی هستند که بر اساس اتفاقات موثر واقعی یا داستان شخصیت های بزرگ ساخته شدن یا شاید هم کشور ها را نسبت به پردازش شخصیت های بزرگ تاریخ احساس مسئولیت می کنن و به دست آدم کار بلدی میسپارن فیلم رو، هرچی که هست این رو خوب میدونم که کمتر فیلمی بر اساس واقعیت ساخته شده که بعد از پایانش مخاطب با خودش گفته این دیگه چی بود. با ما در معرفی نه تا از آثار تاثیر گذار این فیلم ها همراه باشید.

 

(The Keeper (2018

IMDB: ۷٫۲

فیلم The Keeper(دروازه بان) درباره زندگی برت تراوتمان، دروازه بان مشهوری است که چالش های زندگی این فرد رو برای رسیدن به موفقیت پس از جنگ جهانی دوم به تصویر کشیده است. دروازه بانی آلمانی که در جنگ اسیر شده و در یک کشور بیگانه پس از جنگ شروع به پیشرفت میکنه ولی مردم هنوز قادر به پذیرش او به دلیل خاطراتی بدی که از آلمانی ها در جنگ جهانی دارند نیستند… . هرکسی خوب میدونه که فیلم هایی که فوتبال رو به تصویر میکشن جز بدترین فیلم ها هستن مگر اینکه بر اساس واقعیت ساخته شده باشن چون بیشتر از به تصویر کشیدن صحنه های فوتبالی به پشت صحنه اتفاقاتی که در فوتبال میوفته می پردازن مثل مسائل سیاسی که فوتبال هم خواه و ناخواه درگیر اون میشه و روایت زندگی شخصیت های محبوب فوتبالی. دروازه بان یکی از اون آثاری هست که میتونید با چالش های برخی از شخصیت های فوتبالی بیشتر آشنا بشید.

(Stan & Ollie (2018

IMDB: ۷٫۲

شاید برای کسانی که یک عمر با بهترین دوقولو های جهان سینما خاطره دارند قیافه این دو شخصیت جدید برایشان جالب نباشد ولی از آن جالب تر پشت صحنه تمام آن لبخند هایی که در فیلم های خود می زدند در این اثر تحسین برانگیز نهفته است. اثری که با دیدن آن متوجه می شویم که آنقدر که آنها به روی چهره ما لبخند می آوردند خودشان خوشحال نبودند و زندگی سختی را پشت سر گذاشتند. کمتر کسی امروزه آنها را نمی شناسد و شاید اگر الان زنده بودند به مشهور ترین زوج سینما در جهان تبدیل می شدند ولی در آن دوران مردم به اندازه ای که باید قدر آنها را ندانستند و همین علت سختی های فراوانی بود که با آن مواجه شدند. فیلم Stan & Ollie نه تنها می تواند شما را با زندگی این دو شخصیت بیشتر آشنا بکند بلکه ضرورت یک چنین اثری در سینما احساس میشد که واقعیت زندگی این دو شخصیت بزرگ را به جهان نشان دهد.

اولین بار که از وجود این فیلم باخبر شدم، فکر کردم که دوباره یه اثر دیگه برای تقلید از کمدین های مشهور برای درآمد زایی در کاره و اینکه نظرات منفی باعث شدن بیشتر به یک تقلید ناامید کننده فکر بکنم ولی این دو بزرگوار آنقدر برایم با ارزش بودند که من را از دیدن فیلم منصرف نکردند و با دیدن فیلم متوجه شدم که این دو بازیگر قصد داشتند خود واقعی استن و لورل باشن و داستان زندگی این دو فرد رو به ما برسونن.

(۲۰۱۹)At Eternity’s Gate ‎

IMDB: ۶٫۹

فیلم At Eternity’s Gate(بر دروازه ابدیت) یک فیلم واقعا هنری و شاهکار است نه به منظور آثاری که هنرمند در فیلم خلق میکنه بلکه بخاطر سخنان و دیالوگ های بسیار سنگین و معنا داری که شخصیت ونگوک در فیلم میزنه است. جملات کوتاه ولی سنگین و پرمحتوا ونگوک گاهی تن بیننده را به لرزه می اندازد،  این شخصیت جوری در فیلم سخن میگوید که گویی چشم بصیرت دارد. ونگوک نقاشی تنها است و از بس دور از اجتماعات انسانی بود خوی انسان هارا نگرفته و رفتار های عجیب و متفاوتی دارد، با این حال او بسیار فرد معتقدی است و با خداوند دوستی نزدیکی دارد. یکی از تلنگر هایی که فیلم به ما میزند این است که رابطه بسیار نزدیک با خداوند چیز های زیادی را از انسان میگیرد و از ونگوک نیز رابطه اجتماعی و دوستان انسانی را گرفت. یکی از حرفی هایی که ونگوک در وسط فیلم میزند این است که: شاید آثار من به زمان دیگری تعلق دارند. این حرف این نقاش بزرگ درباره فیلم استن و لورل هم به وضوح صدق میکنه که جامعه بشری ارزش جواهرات و گوهر های زمان حال خود را نمی داند. نکته ای که در آخر فیلم و صحنه آخر به خوبی قابل درک است این است که این فرد جز خدا کسی را نداشت.

(۲۰۰۹) Hachi A Dogs Tale

IMDB: ۸٫۱

فیلم درباره یک سگ؟ شاید به نظر مسخره باشد و یا بیش از حد خانوادگی ولی وقتی بدانید که این یکی از غمناک ترین آثار واقعی درباره حیوانات است، نظرتان عوض شود. Hachi: A Dog’s Tale‎(هاچی:داستان یک سگ) به خوبی خلق و خوی حیوانی و در مقابل رفتار نه چندان ناشایست انسان ها که از پاکی حیوانات سوء استفاده میکنند را به تصویر می کشد. گاهی حیوانات خانگی دارای صاحبانی هستند که فقط به جز صاحبشان، کس دیگری آنها را درک نمیکند و وقتی صاحبشان فوت میکند به معنای واقعی زندگی این حیوانات هم گرچه زنده هستند تمام شده است، این اتفاق در اثر بی مسئولیتی انسان هایی که فکر میکنند فقط صاحب حیوانات در قبال آنها مسئولیت دارند و آنها نسبت به اتفاقات پیرامون این حیوانات وظیفه ای ندارند معمولا پیش می آید که فیلم هاچی این موضوع را به خوبی به نشان میدهد. هاچیکو، سگ این فیلم را می توان یکی از وفادارترین حیوانات جهان دانست.

(۲۰۱۸) Green Book

IMDB: ۸٫۲

شاید نام این فیلم را بخاطر دریافت اسکار زیاد شنیده باشید و عکس مشهور آن را که در پایین آمده است دیده باشید. راستش را بخواهید امسال که انگل برنده جایزه اسکار شد، فیلم green book(کتاب سبز) دو سه سر و کله از آن و فیلم های دیگر بالا تر است. این فیلم از کمی بعد از شروع چنان هر مخاطبی را به پای خود میخکوب میکند که با اینکه دارای ژانر کمدی کلاسیک است ولی با دیالوگ های ساده و رسای خود به یک فیلم عامه پسند و مورد رضایت همه تبدیل  شده است.

داستان فیلم در زمانی روایت میشود که بیشتر ما تصور داریم که تبعیضات رنگین پوستی در آمریکا فروکش کرده است و از دوران اوج خود فاصله گرفته ولی فیلم کتاب سبز این موضوع را به ما نشان میدهد که با اینکه شدت این تبعیضات از دوران اوج خود بیشتر نیست ولی کمتر هم نشده بلکه با تغییر و تحولات زمانی، این رفتار مردم نیز فقط تغییر شکل داده است و روند خود را حفظ کرده است. علی رغم اتفاقات ناگوار، موضوع کلی فیلم، بیشتر از یک رفاقت ابدی و محکم دم میزند و یکی از بهترین پایان های خوش جهان را دارا است.

 

 

(۲۰۱۷) Birth of the Dragon

IMDB: ۵٫۵

از روی چهره بازیگر شخصیت بروسلی اصلا زود قضاوت نکنید! چون دچار اشتباه بزرگی که بنده هم دچار آن شدم می شوید. بعد از پایان فیلم با یک تغییر نظر ۱۸۰ درجه ای نسبت به این اثر زیبا روبه رو بودم. Birth of the Dragon(تولد اژدها) داستان واقعی از یک رویداد مهم در زندگی بروسلی را روایت می کند که کمتر کسی از چنین موضوعی باخبر است و میتوان گفت این یکی از رویداد های مهمی است که سرنوشت یکی از بهترین کنک فو کار های جهان را رقم زد و بدون تصور این اتفاق، شاید این شخصیت را جور دیگری می شناختیم.

این فیلم برای علاقه مندان به فیلم های رزمی و شخصیت بروسلی توصیه می شود ولی اصلا تصور نکنید که این فیلم یک فیلم تماما مبارزه ای و رزمی است. هر چه را که درباره آرامش، تمرکز و روح کنگ فو دیده بودید فراموش کنید چراکه این آثار نمی توانند درک کاملی از این موضوع به شما بدهند ولی فیلم تولد اژدها می تواند تا حد بالایی شما را در درک این موضوع جلو ببرد.

همه افسانه ها داستان نیستند، همه اژدها ها اسطوره نیستند

این متن در یکی از پوستر های این فیلم نوشته شده است و به شخصیت «وانگ جک من» که موثر ترین فرد در رقم زدن این رویداد زندگی بروسلی است اشاره میکند و نیمی از داستان فیلم اطراف این شخص روایت میشود.

 

 

 

 

 

(The 12th Man (2017

IMDB: ۷٫۴

The 12th Man(دوازدهمین مرد)، این اثر فوق العاده علاوه بر روایت یک داستان واقعی در دوران جنگ جهانی دوم، به صورت یکی از زیباترین مثال ها، معنای واقعی معجزه را به تصویر می کشد. درک کامل معجزات از طرف مردمی که با چشمان خود آنها را ندیده اند به راحتی قابل پذیرش نیست ولی با دیدن این فیلم واقعی و در غیره منتظره ترین لحظه ممکن، شما یکی از کامل ترین به صحنه کشیدن های معجزه را خواهید دید. حال اگر به معجزه اعتقاد دارید یا نه، باید این فیلم واقعی را تماشا کنید، اتفاقات و معجزاتی که باعث زنده ماندن شخصیت فیلم شد تا این داستان رو برای جهان بازگو بکنه.

(۲۰۱۹) The Highwaymen

IMDB: ۶٫۹

شاید این فیلم تمام خواسته های شما از ژانر جنایی را برآورده نکند و یک اثر همه چیز تمام کارگاهی به شما تحویل ندهد ولی تیم سازنده روی رویداد تاریخی خوبی دست گذاشته است و یک داستان جالب و هولناک را به تصویر کشیده است. فرماندار ایالت تگزاس که در دستگیری دو جوان دیوانه قاتل، که محبوبیت زیادی بین مردم و به ویژه جوانان دارند، توسط پلیس ایالتی ناکام می ماند و تصمیم میگیرد دو رنجر پیر که گروه رنجری آنها در گذشته بدردنخور تلقی و منحل شده است را استخدام کند. این دو فرد پیر که مدت ها از کار کنار گذاشته شده بودند و ظاهرا وارد دوران سالمندی شده اند، تجربه های فراوانی دارند که نادیده گرفته شده بودند و چند قدمی هم از پلیس اف بی ای جلوتر هستند. اصلا دوست ندارم که داستان رو برای شما بازگو بکنم ولی این اثر یکی از فیلم های کارگاهی خوش ساخت است که از دیدن آن به وجد می آیید.

(The Free State of Jones‎ (۲۰۱۶

نمره IMDB: ۶٫۹

با دیدن فیلم The Free State of Jones(دولت آزاد جونز) متوجه می شوید که فیلم بیشتر از روایت یک دولت، داستان زندگی یک شخصیت را روایت می کند و با خود می گویید که باید نام مناسب تری برای فیلم انتخاب میکردند ولی این نام نیز در واقع به یک نفر اشاره داره، فردی که برای ایجاد یک دولت عادل، قوانینی رو ایجاد کرد که در زندگی فردی خود نیز تا ابد به این قوانین پایبند ماند و هرگز مکان و جایگاهی رو که در ابتدا داشت فراموش نکرد. گرچه این فیلم رویداد مهمی رو در میان جنگ داخلی آمریکا به تصویر نمیکشه ولی هدف اصلی روایت زندگی یک فرد رهبر است و نشان دهنده این است که در طول تاریخ ما رهبران زیادی داشته ایم که حق اصلی و جایگاهی که اون ها مستحق آن بودند از آنها صلب شده ولی با این حال این افراد در زندگی فردی و کوچکی که داشته اند نیز مانند رهبران و پیشوایان بزرگ جامعه زندگی کرده اند. این فیلم با اینکه رفتار تاسف بار مردم یک جامعه را به تصویر می کشد و فیلم حسرت آور و غم انگیزی است ولی حامل یک پیام بسیار مهم است که توصیه می شود حتما آن را تماشا کنید.

 

 

 

 

فیلم هایی که بر اساس وقایع حقیقی ساخته میشوند می توان گفت همه جوره متکی به داستان فیلم خود هستند و اگر بخواهیم درباره آنها صحبت کنیم، خواه و ناخواه مجبوریم بخشی از داستان و موضوع را برای بیننده تعریف کنیم که این خود برای ما اصلا جالب نیست ولی برای تشویق مخاطب برای دیدن آثار این امر ضروری است و با تعریف و تمجید کردن از یک فیلم مخاطب به سخن نقد کننده اعتماد نمی کند، حداقل تا زمانی که فرد را نشناخته ایم این کار را انجام نمیدهیم، چرا که برخی حتی در نقد فیلم ها هم حقیقت کامل را بازگو نمیکنند و در آخر سر از اینکه به حرف او اعتماد کردیم پشیمان هستیم؛ شاید هم تمام این موضوع وابسته به سلیقه یک نفر باشد ولی از نظر بنده اینطور نیست. در آخر این را باید گفت که یقیناً جای فیلم های زیادی در این متن خالی است ولی ما تصمیم به معرفی چند تا از این آثار کردیم تا بلکه این کار برای علاقه مندان به فیلم های خاص و حقیقی، مفید واقع بشود. شما هم حتما نظرات خود را در رابطه با این فیلم ها و دیگر آثاری که تماشا کردید با ما در میان بگذارید تا ما هم بتوانیم پیشنهادات شما را تماشا بکنیم.

1 دیدگاه در “فیلم هایی براساس واقعیت تماشا کنیم

  1. sorush گفت:

    عالی بود مرسی از مقالتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *