اپلیکیشن

معرفی برترین اپلیکیشن های یادداشت اندروید

هر اثری که در زندگی خود مشاهده میکنیم مانند اختراعات،کتاب ها،فیلم ها، بازی ها و حتی نقد افراد مشهور درباره رویداد های متفاوت همگی زمانی وجود خارجی نداشتند و همه آنها حاصل از تراوشات ذهن انسان ها بوده است و در ابتدا چیزی جز یک ایده نبوده اند. ایده ها سریع به ذهن انسان می رسند و چون وجود خارجی ندارند سریع هم فراموش می شوند، چه بسا شما هم ایده های بسیار مهمی را فراموش کرده اید. افراد بزرگ با ثبت ایده های خود به نوعی به انها وجود بخشیده اند، اگر شما هم میخواهید در ایده های خود پیشرفت کنید باید این کار ساده را انجام بدهید تا دائم چشمتان به آنها بخورد تا درباره شان بیشتر فکر کنید و این کار به تدریج باعث گسترش ایده می شود. من هم خودم اولین بار یک ایده به ذهنم رسید و شروع به گشتن جایی برای نوشتن ایده خود کردم، برنامه های یادداشت اندروید بهترین و راحت ترین انتخاب بودند و در هر زمانی قابل دسترس بودند بدون نیاز به قلم و کاغذ و نور. با استفاده بیشتر از این برنامه ها کاربرد خیلی مهم دیگری از آنها را یافتم، استفاده از صفحات رسم آنها به جای کاغذ های چرک نویس برای تمرین چراکه دفتری برای این کار باقی نمانده بود و این استفاده باعث جلوگری از به هدر رفتن صد ها کاغذ شده است(این کاربرد ویژه تنها برای دستگاه های دارای قلم توصیه می شود)

برنامه های یادداشت بیشتر از انچه که ما فکر میکنیم کاربردی و حیاتی هستند فقط این ما هستیم که به ارزش ثبت ایده ها و نوشتن یادداشت پی نبرده ایم و چه جایی بهتر از برنامه های یادداشت گوشی ها. حتی این پست درباره این معرفی ابتدا به صورت یک عنوان در همین برنامه های یادداشت نوشته شد. با ما در معرفی ارزشمند ترین برنامه های یادداشت همراه باشید.

قبل از رفتن سراغ معرفی برنامه ها لازم به ذکر نکاتی درباره بُعد های بررسی برنامه ها به این صورت که این مطلب صرفا مخصوص نسخه های اندروید بررسی شده و ویژگی های آنها متناسب با برنامه های اندروید مقایسه شده و تنها برخی از ویژگی های مهم و مشترک مربوط به نسخه کامپیوتر آنها در نقد ربط داده شده اند و ملاک داشتن ابزار های فراوان و قدرتمند نویسندگی نیست و هدف در اختیار قرار دادن محیط ساده و راحت و همچنین داشتن امکانات کاربردی است.

۴-OneNote

این برنامه ساخت شرکت مایکروسافت است، درست است نام بزرگی را در پشت خود دارد ولی چرادر میان این نقد و بررسی رتبه چهارم را به خود اختصاص داده با اینکه انتظار حداقل رتبه دوم از ان میرود! ظاهر و طراحی زیبای برنامه نباید گولتان بزند، همچنین مراقب عکس هایی که در وب میبینید باشید چرا که این عکس ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند و برای طراحی دقیق چنین چیز هایی آن هم با برنامه یادداشت اندروید شاید امکان پذیر باشد ولی برنامه onenote این امکانات را ندارد و شاید هم مربوط به نسخه ویندوز ان باشد که در قالب گوشی منتشر کرده است

در هر حال نسخه اندروید برنامه onenote یک برنامه جم و جور و ساده برای استفاده شما است. این برنامه از زبان فارسی پشتیبانی میکند و قابلیت اتصال به اکانت مایکروسافت شما را دارد تا نوشته های خود را در اکانت به صورت دائمی ذخیره کنید و از پاک شدن برنامه خیالتان راحت باشد که آسیبی به نوشته های شما نمی زند. ولی یکی از مشکلات بارز این برنامه در بخش رسم و طراحی ان است و دقیقا اشاره به ابزار پاک کن آن دارم. پاک کن برنامه نه تنها قابلیت تنظیم ندارد بلکه دارای دامنه خاصی هم نیست و فقط مراحل را پاک می کند که به نوعی مانند ابزار برگشت کار میکند به صورتی که اگر یک مرحله طولانی دست خود را از رسم کردن برندارید و سپس بخواهید با پاک کن بخشی از آن را اصلاح کنید کل کاری که در یک مرحله انجام داده اید پاک خواهد شد.

۳- Google Keep

امروزه شاهد این هستیم که شرکت گوگل در حال گسترش نرم افزار های موبایل خود است به گونه ای که قصد راه اندازی یک امپراطوری را دارد که مردم هر کاری که در گوشی خود دارند به برنامه های این شرکت مراجعه کنند. برنامه یادداشت گوگل به صورت پیش فرض امروزه بر روی گوشی ها نصب است که شما حتی لازم به دریافت برنامه خارجی ندارید. بیشتر مردم بدون اینکه بفهمند چه برنامه های کاربردی از شرکت گوگل دائم به طور خودکار بر روی سیستم انها بروز رسانی میشود از کنار انها عبور می کنند،حتی خود من هم بعد از نصب چند برنامه یادداشت متوجه این موضوع شدم.

رقیب اصلی و لایق شرکت مایکروسافت در این عرصه گوگل است و این دو برنامه تا حدودی نزدیک به هم پیش رفته اند ولی متاسفانه هر دو شرکت بزرگ در برابر دو برنامه دیگر که کاری اصلی شان گسترش برنامه یادداشت است زانو زده اند از این جهت که گوگل و مایکروسافت در زمینه های دیگری بیشتر فعالیت دارند و تمرکز لازم را صرف گسترش برنامه های خود نکرده اند. علت برتری برنامه google keep نسبت به onenote داشتن فضای راحت تر آن است وگرنه هر دو به یک اندازه دور از انتظار واقع شده اند. این برنامه هم از زبان فارسی پشتیبانی کرده و مانند برنامه مایکروسافت، نوشته های شما را در اکانت گوگل ذخیره میکند. ولی دقیقا مانند onenote به نظر هر دو از یک روش برای ساخت بخش رسم استفاده کرده اند و همان مشکل مهم ابزار پاک کن را نیز این برنامه دارد. واقعا نمی فهمم چرا این دو شرکت بزرگ چنین مشکل آزار دهنده و ساده ای رو تا کنون حل نکرده اند به خصوص گوگل که قصد ایجاد انواع برنامه های کاربردی اندروید را دارد هنوز در این زمینه ضعف دارد و نمی تواند جایگزین رتبه های بالاتر این بررسی شود.

۲-Fiinote

این برنامه بسیار کوچک یکی از  غول های این عرصه است، کوچک از این نظر که دارای حجم بسیار ناچیزی است در عین حال یکی از قدرتمند ترین و خوش ساخت ترین برنامه های یادداشت اندروید است. مهم ترین نقطه قوت این برنامه بخش رسم و طراحی فوق العاده کاربردی است که در این بخش حتی از رتبه اول نیز قوی تر واقع شده است. هر دو برنامه یعنی fiinote و رتبه اول این جایگاه دارای ویژگی های رسم یکسانی هستند و مانند موتور های گرافیکی بازی ها ابزار طراحی این بخش برنامه ها یکسان بوده است ولی به طوری که fiinote مشکلات بارز برنامه دیگر را رفع کرده و یک برنامه خوش ساخت با حجم کم ارئه کرده. در ادامه به ویژگی های این برنامه خواهیم پرداخت.

این برنامه دارای صفحات رسم بسیار بزرگی است که در آن احساس کمبود فضا نخواهید کرد که در صورت استفاده از بخش رسم برنامه اول به این مشکل پی خواهید برد. تصویری که زوم های متفاوت در یک صفحه را مقایسه کرده در پایین قرار داده شده است

این برنامه داری هوش مصنوعی است که شکل های هندسی که شما رسم می کنید را قادر به تشخیص است و ضعف های شکل شما را برطرف خواهد کرد و یک شکل هندسی بی نقص را خواهد ساخت بدون اینکه نیاز به ابزار اشکال هندسی در برنامه باشد. همچنین خطوط نسبتا صاف را کاملا صاف میکند. یکی از تفاوت های دیگر این برنامه روان بودن رسم است که با استفاده از رتبه اول به کندی آن پی خواهید برد. این برنامه ویژگی مهم تری که دارد دائم یادداشت های شما را در یک صفحه بدون اینکه ذخیره کنید خودکار ده تا از کار هایی را که مدتی به صفحه دست نزده اید ذخیره میکند تا اگر به کار های قبلی خود نیاز داشتید میتوانید انها را مجددا بازگردانی کنید

 

در مجموع این بهترین برنامه یادداشتی است که می تواند با بخش طراحی قوی رضایت شما را کاملا جلب کند( این بررسی در حد یادداشت برداری و استفاده به عنوان چرک نویس انجام شده و هدف معرفی برنامه مخصوص طراحی های هنری و ضریف نیست.)

۱-Evernote

برنامه Evernote که احتمالا لوگوی مشهور آن را دیده باشید یک برنامه تقرببا بی نقص است. این برنامه حرف های زیادی در درباره داشتن نسخه پولی آن بوده و برخی را به اشتباه انداخته است که نسخه رایگان آن محدودیت فراوانی دارد بلکه نسخه رایگان آن در میان دیگر برنامه های رایگان، برترین است و شما همرگز در استفاده از آن احساس کمبودی نخواهید کرد. این نسخه از برنامه دارای حجم اپلود ۶۰ مگابایتی ماهانه است که به ظاهر بسیار اندک است ولی یادداشت ها حجم بسیار کمی میگیرند و با نوشتن شما قادر به مصرف آن نخواهید بود در ضمن این حجم فقط مربوط به اکانت شما است و بعد از ۶۰ مگابایت در ماه قادر به ذخیره نوشته های خود در اکانت نیستید. این برنامه همانند fiinote دارای بخش طراحی خوش دستی است که نقص هایی مانند محدودید صفحه و کندی است ولی در هر حال یک رسم این برنامه کاربردی است. خوش ساخت بودن برنامه بر راحتی استفاده از آن افزوده و امکانات آن میتواند بر مدریت یادداشت های خود کمک کند.

در اخر دارندگان قلم برای گوشی خود، برنامه fiinote می تواند برای آنها بسیار کاربردی باشد ولی در کنار استفاده از این برنامه، برنامه Evernote مناسب ترین مکان برای ثبت یادداشت های خود است ولی اگر به دنبال برنامه اضافه نیستید شاید در لا به لای برنامه های خود google keep را بیایید.

شما از چه برنامه ای استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما درباره ثبت یادداشت ها و برنامه های یادداشت به اشتراک بگذارید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *