بازی

نقد و بررسی بازی Dead Cells│جنون اعتیاد

بازی Dead Cells (سلول های مرده) را می‌توان یکی از بهترین بازی های دوبعدی جهان به شمار آورد. با وجود موفقیت خوب این بازی به دلیل تولید از طرف شرکت مستقل و نام آشنا نبودن آن، انتظار ها به اندازه پشتیبانی بی نظیر از طرف شرکت سازنده، بالا بود ولی نام این بازی در بیشتر اذهان و خاطره ها مدفون و به فراموشی سپرده شد. با ما در معرفی این اثر شاهکار همراه باشید.

بازی Dead Cells اصلا از آن دسته بازی هایی نیست که بتوان با دیدن تصاویر بازی درباره آن تصمیم گیری کرد، چرا که سبک دو بعدی بازی و تصاویر ثابت هیچ حرفی برای گفتن ندارند؛ بلکه بهتر است که گیم پلی جنون آور و بسیار سرعتی بازی را با جان و روح خود لمس کنید و اگر این کار را هم نمی‌کنید، در حق بازی کم لطفی نکرده و گیم پلی آن را تماشا کنید.

پشتیبانی شرکت سازنده

Dead Cells اولین بار در سال ۲۰۱۸ و به صورت Early Access انتشار یافت و از سبک های آن می‌توان به روگ لایت و سولز لایک بودن آن اشاره کرد. در ابتدا و در نگاه اول این بازی یک بازی زیبا و فوق العاده ولی با گیم پلی کم و کوتاه بود برای همین پس از مدتی و با رسیدن به نقطه پایان، بازی حرفی برای گفتن نداشت، ولی شرکت سازنده به معنای واقعی ثابت کرد که نشان Early Access تنها برای تزئین و قول زدن خریداران نبود، با پشتیبانی فوق العاده شرکت و انتشار DLC های متعدد و با کیفیت، Dead Cells دیگر یک بازی کوتاه و از یک شرکت کوچک و ضعیف نبود. این بازی حالا دیگر به یک بازی با جهان بزرگ و پر رمز و راز تبدیل شده بود به گونه‌ای که بازیکن هر قدر در بازی بیشتر جلو می‌رفت عطش و کنکاوی‌اش هم بیشتر می‌شد.

پویایی و زنده بودن مپ بازی

مهمترین ویژگی بازی Dead Cells و روگ لایک ها که آن ها را از دسته بازی های تکراری شونده و کسل کننده جدا می‌سازد پویایی و تغییر دائمی مپ بازی است به طوری که شما قادر به حفظ تمام و کمال مپ بازی نخواهید بود و همین باعث شده که پس از هربار مردن به محیط همیشگی و تکراری بازنگردید. در واقع اصلی ترین مشخصه سبگ روگ لایک ها که باعث شده شروع چندین باره بازی تکراری نشود همین تغییر محیط و مپ بازی است.

تغییر نقشه در اولین محیط بازی

تنوع و گوناگونی سلاح ها و دشمنان بازی

عامل اصلی محرک و جلو برنده شما در بازی بدست آوردن همین سلاح های خفن و متنوع است، به طوری که کارایی هر سلاح با دیگری فرق می‌کند؛ برای سلاح های بهتر باید بیشتر جلو بروید و تلاش کنید، حتی زمانی که فکر می‌کنید دیگر سلاحی برای بدست آوردن باقی نمانده، بازی برای شما روزنه امید جدیدی باز می‌کند. درباره گوناگونی دشمنان بازی هم که دیگر نگویم، با دیدن برخی فقط پا به فرار می‌گذارید و با بعضی هم ترجیح می‌دهید که اصلا در چشمشان آفتابی نشوید ….

تنوع سلاح های بازی

جلوه های بصری و محیط زیبا

روایت Dead Cells تنها در زندان و سیاه چاله ها جریان ندارد و در عین سختی بازی، شما قدم به محیط های خیره‌ کننده‌ای می‌گزارید. از رنگ بندی زیبا تا ایسترگ های جالبی که سازندگان برای شما قرار داده‌اند باعث شده که محیط Dead Cells بر خلاف بیشتر سولز لایک ها اتمسفری تاریک و طائون‌زده به خود نگیرد و در بحث محیط شما را با یأس و ناامیدی روبه‌رو نکند.

جلوه های بصری بازی

چند نکته

حجم کم بازی باعث شده که به بازیکنان اجازه دسترسی آسان به این بازی بی حد و مرز داده شود بطوری که به راحتی میتوان بازی را در ساعتی دریافت کرده و در عوض روز ها درگیر این بازی شد. در ضمن همین حجم کم هم باعث شده که بازیکن احساس نگرانی از این رو نداشته باشه که آیا این بازی ارزش چنین حجم عظیمی رو داره؟ البته که داره! Dead Cells در هر صورت ارزش بازی و تکرار رو دارا هست و محدود به سلیقه خاصی نمیشه. اصولا سولز لایک ها به صبر و حوصله در بازی به ویژه در اوایل شروع نیازمند هستند و خود من برای بار اول بازی هایی مثل دارک سولز ۳ ، سکیرو ، ori و حتی Dead Cells رو حذف کردم و بعد از تموم کردن کامل این بازی ها متوجه شدم که چه اشتباه بزرگی در ابتدا کرده بودم.

در اخر برای شما یک تریلر و گیم پلی اختصاصی آوردم که حتما پیشنهاد می‌کنم بدون دیدن گیم پلی بازی قضاوت نکنید و حتما از اون بازدید بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *