بازی

نقد و بررسی بازی Mortal Shell

بررسی بازی Mortal Shell

بدون شک Mortal Shell (پوسته فانی) هم جزء یکی از بهترین بازی های Indie (مستقل) تولید شده در سال ۲۰۲۰ و گزینه فوق العاده مناسب برای طرفداران سبک سولزلایک و کسانی که انتظار بازی Elden Ring را می‌کشند است. با ما در معرفی این اثر زیبا همراه باشید.

در جایی که تمام امید ها برای خلاقیت جدید به سوی هیدتاکا میازاکی است، سازندگان مورتال شل خلاقیت خود را ابداع کرده‌اند

سبک گیم پلی جدید و ایجاد خلاقیت ماهرانه باعث شده که بتوان به خوبی از پتانسیل مبارزه با زره های سنگین و شمشیر های عظیم نهایت استفاده را برد؛ مورتال شل در گیم پلی خود زمینه‌ای برای استفاده از سلاح سپر را فراهم نکرده و عملا هیچ سپری در بازی وجود ندارد، ولی با قدرت سنگ شدن شخصیت بازی، کاربرد سپر به خوبی تعبیه شده است؛ در عین حال استفاده از این سپر دفاعی در بازی ضروری بوده و بر خلاف سایر بازی های این سبک، بازیکن راه انتخابی بین استفاده از سپر یا dash (جاخالی دادن) ندارد و باید در حین بازی از هر دوی این قابلیت ها بهره ببرد. مورتال شل هم همانند دیگر بازی های این سبک تمرکز هرچه بیشتر خود را بر روی مبارزات تک نفره قرار داده و ما شاهد مبارزات سنگین و نسبتا طاقت فرسا در طول بازی با دشمنان ساده هستیم.

محدود بودن سلاح ها و زره ها محدودیتی ایجاد نمی‌کند!

اگر چه تعداد زره ها و سلاح های برابر و محدودی در بازی وجود دارد ولی با کمی پیشروی و دقت به خوبی میتوان این نکته را پی برد که هر زره و سلاح مخصوص استفاده در یکی از محیط های چندگانه بازی است و پتانسیل استفاده از هر ابزار در محیط خودش به خوبی طراحی شده و شما نمی‌توانید با سرکشی و استفاده از ابزار دلخواه به راحتی در مپ پیشروی کنید و قطعا راه بسیار دشواری را در پیش می‌گیرید؛ در مقابل دشمنان هر محیط به گونه‌ای خلق شده‌اند که نسبت به ابزاری ضعیف و نسبت به سلاح های دیگری بسیار جان سخت می‌شوند.

بررسی بازی Mortal Shell

جلوه های بصری: بارز ترین ویژگی مورتال شل

مورتال شل ( mortal shell ) تلفیقی از مرداب های متعفن، کوره های مذاب، کوه های یخ و بنا های بسیار عظیم و باشکوه است؛ طراحی گرافیکی بازی موجب شده است گاهی به بازیکن این حس دست دهد که فکر می‌کند او هم جزئی از این زیبایی است ولی وقتی با کاخی بی حد و اندازه بزرگ روبه‌رو می‌شود به بی‌مقداری خود پی می‌برد. شما در بازی گاهی با چنان مکان های زیبا طراحی شده‌ای روبه‌رو می‌شوید که بی‌انکه خود پی ببرید دقایقی را صرف کنکاش کردن محیط زیبا و مرموز بازی می‌کنید. ناگفته نماند که عظمت مپ بازی کار دست سازندگان داده است، به ویژه بخش هایی از کاخ بزرگ بازی به معنای واقعی خالی از سکنه بوده و گاهی طراحی جنون وار این قسمت از بازی شمارا به تعجب وا می‌دارد!

دی ال سی (DLC) بازی

بسته الحاقی (DLC) اخیرا افزوده شده بازی با توجه به تریلر آن دارای موارد افزوده شده‌ی زیادی است که این بسته می‌تواند دقیقا همان چیزی باشد که بازی های مستقل نیاز دارند؛ یعنی وسعت بخشیدن به داستان بازی و افزودن جزئیات گیم پلی. با این حال این DLC نشان دهنده‌ی این است که ایده‌ی زیبایی مثل مورتال شل ( mortal shell ) از طرف سازنده رها نشده و با وجود کم نقص بودن بازی، دست به گسترش بازی زده است.

تریلر بازی

اگر چه این تریلر کمی اغراق شده و فریب انگیز به نظر می‌رسد به ویژه با موسیقی هیجان انگیزش، ولی تمامی موارد نشان داده شده بدون هیچ مبالغه‌ای در بازی وجود داشته و این ویدیو با ظرافت طراحی شده چرا که سعی بر این بوده گزینه های بازی بی هیچ کم و کاستی به تصویر کشیده شود و همین طور هم شده، البته بجز همان موسیقی! من تقریبا اصلا بخاطر نمی‌آورم که اصلا موسیقی متنی (soundtrack) هم در بازی وجود داشته باشد! شاید اگر این گزینه در بازی وجود داشت موضوع فرق می‌کرد، البته ناگفته نماند که موسیقی متن سولزلایک ها اصلا در بحبوحه‌ی مبارزه به گوش نمی‌آید مخصوصا در مکان باس فایت ها که چهار چشمی، تمامی حواس و تمرکز شما را می‌طلبد.

گیم پلی اختصاصی از تیم جابوگرام

مورتال شل ( mortal shell ) با حجم اندکش مکان ها و باس فایت های قابل توجهی را نسبت به گرافیک خیره کننده‌اش در خود جا داده است، باس فایت ها به زیبایی طراحی شده و دشمنان بازی از سطح و ارزش خود برخوردار هستند. مورتال شل می‌تواند یکی از گزینه های مناسب و رضایت بخش برای تجربه و وقت صرف کردن برای بازیکنان باشد، پس از دستش ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *